Bu İçeriği Paylaş
15 Mart 2018 Perşembe

‘USTA’ OYUNU SAHNELENDİ

Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan tiyatro oyunu, Muş Alparslan Üniversitesi’nde sahnelendi


Osmanlı Devletinin son padişahı mekan cennet Sultan 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan "Usta" isimli tiyatro oyunu, Muş Alparslan Üniversitesi Konferans Salonu'nda sahnelendi. 2. Abdülhamid'in ölümünün 100'üncü yılı anısına Ziraat Bankası'nın destekleriyle hazırlanan ve baba-kız ilişkisi üzerinden anlatılan oyun, yoğun ilgi gördü.

“USTA OYUNCUYA YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİ”

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez'in yazıp yönettiği 2. Abdülhamid Han'ı konu alan "Usta" isimli tiyatro oyunu, Muş'ta izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Muş'ta olmaktan dolayı mutlu olduğunu ve buranın 51'inci durakları olduğunu belirten Ahmet Yenilmez, sanatçıların öyle inanıldığı gibi toplumları terbiye etmekle de görevli olmadıklarını söyledi.

“51'İNCİSİNİ SULTAN ALPARSLAN'IN ADINI TAŞIDIĞI BU GÜZEL KENTİMİZDE SAHNELEYECEĞİZ”

“Hikayede olmazsa olmaz iki şey vardır. Zaman ve mekan. Mekanı anlamlı kılan zamandır. Zamanı anlamlı kılan da mekandır” diyen Yenilmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bugün yaşadığımız zaman bedeli ödediğimiz bir zamansa, inancımıza göre Hz. Adem'den bu güne kadar hikaye yaşıyorsak, bu hikayenin içerisinde ya kahramanız yada tipiz ya karekteriz yada arkadan geçen bir Martıyız. Durum böyle olunca bu bağlamda dün bu günü hazırladı, Bu günde yarını hazırlayacaktır. O halde burada yaşadığımız zamanın bir dünü var. Biz sanatçılar öyle inanıldığı gibi toplumları terbiye etmekle de görevli değiliz. Biz ayna tutarız. Biz size birazdan ayna tutacağız. Neyi tutacağız 100 yıl önceki bir aynayı tutacağız. Siz o aynaya bakacaksınız. Bu günü göreceksiniz Bu günde dün arasında mukayese yapıp yarının hikayesini yazacaksınız. Ben ülkemin 81 vilayetinde onunda 100. yıl münasebetiyle Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile konuştuk. Bir tiyatro oyununu 100 farklı mekanda sahnelemek dünyada ilktir. Hep ecnebiler mi ilk yapacak. Bizde bir ilk yapalım dedik ve yola çıktık. 51'incisini Sultan Alparslan'ın adını taşıdığı bu güzel kentimizde sahneleyeceğiz.”

Oyunu Vali Aziz Yıldırım, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, kurum amirleri ve vatandaşlar izledi

 
Bu içerik 69 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi