Bu İçeriği Paylaş
1 Mayıs 2018 Salı

TARIM VE HAYVANCILIK EKONOMİSİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Arslan, “Muş Doğal Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Ekonomik Model Yazıları Biterken...” başlığını kalemine aldı


‘’Muş İli Özelinde Doğal Tarım ve Hayvancılığa Dayalı Sürdürülebilir Bir Ekonomik Gelişim’’ Makalemden derlediğim her Çarşamba yayınlanan yazılarımın geçen hafta sonuna geldik. Muş ilinin ekonomisinin üzerinde canlanıp şaha kalkacağı sektör olan tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir, katma değeri yüksek ve insan sağlığı için faydalı besin olarak kullanılması ancak ve ancak doğal olmasıyla mümkün olacağı bu yazılarda öne çıkan ana temaydı. Gazetelerimizde 12 hafta boyunca yayınlanan yazı başlıklarını hatırlatma amacıyla aşağıda sıraladığımızda

1. Muş Doğal Tarım ve Hayvancılık Potansiyelinin Ekonomik Analizi

2. Organik, Mera ve Konvansiyonel Gıda Ürünlerinin Sağlık Açısından Karşılaştırılması

3. Muş İli Ekonomisi ve Sanayisine Genel Bir Bakış

4. Muş İlindeki Sektörlerin Envanteri

5. Muş İlinin Ekonomik Gelişim Açısından Güçlü Yönleri

6. Muş İlinin Ekonomik Gelişim Açısından Zayıf Yönleri

7. Muş İlinin Ekonomik Gelişim Açısından Sunduğu Fırsatlar

8. Muş İlinin Ekonomik Gelişimine Tehdit Oluşturabilecek Etmenler

9. Muş İli Sürdürülebilir Tarımına Katkı Sağlayan Etmenler

10. Muş İlinde Sürdürülebilir Hayvancılık İçin Yapılması Gereken Çalışmalar

11. Yöresel Ürünlerin Markalaşması ve Pazarlanması Konusunda Yapılabilecekler

12. Muş İli Doğal Tarım ve Hayvancılık Potansiyelinin Sonuç Değerlendirmesi

Bu başlıkları altında ilin geçmişten günümüze ekonomik gelişim serüveni, ilin ekonomik potansiyel vadeden sektörleri ele alındığı ve ardından SWOT analizi göz önünde bulundurularak doğal tarım ve hayvancılığa dayalı sürdürülebilir ve katma değeri olan bir ekonomik modelin sunumu yapılmıştır.  SWOT analiziyle Muş’un güçlü ve zayıf yönlerinin tespiti ile ilin kendisine ait kontrol edebileceği ve değiştirebileceği faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Fırsat ve tehditler bölümü ise ilin dışında gelişen dış faktörlerdir. Bugün ya da gelecekte ili etkileyecek fırsat ve tehditler belirlenerek, ilin bu fırsatları en etkin bir şekilde değerlendirmesi için nasıl hareket etmesi gerektiği ortaya konulurken bir yandan da tehditleri bertaraf etmesi için nelerin yapılması gerektiği konuyla ilgili yerlerde değinilmeye çalışılmıştır. Bu analizlerden ilin pazarda farkındalık oluşturacak ve ulusal düzeyde markalaşıp yurt dışına açılmasını sağlayacak alanın doğal tarım ve hayvancılık sektörü olması gerektiği görülmüştür. Ardından ilde üretilen bu ürünlerden hak edilen kazancı elde etmek için doğal ürünlerin Muş markası altında etkin bir tanıtım ve pazarlamasının nasıl yapılması gerektiği konusunda fikirler üretilmiştir. Umarım bu yazılar tarım ve hayvancılık konusunda ilde farkındalık oluşturmuştur. Tabi tüm bu yazıların geniş halk kitlelerine ulaşmasını, kamu kurum ve kuruluşlarının haberdar olmasını sağlayan Muş Yerel Basına müteşekkirim.

Muş İlindeki yerel basının tümünün bu yazıları her hafta yayınlaması, Muşun sorunlarına çözüm bulma noktasında ve Muşa katkı sağlayacak konularda duyarlı ve elinden gelen bütün çabayı sergilediğini göstermektedir. Bu durum Muş yerel basınının güçlenmesinin ve Muş ilinin sorunlarının daha gür sesle dillendirilebileceğini kanıtlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında Muş ilinin sorunlarına bu denli duyarlı olan Muş Yerel Basınının her kıymetli mensubuna gönülden minnettarlığımı ve şükranlarımı arz etmek isterim. Basında yayınlanan Muş Ekonomi Modeli makalesi yazılarının genişletilmiş ve bazı eklentilerle geliştirilmiş son halini Türkçe-İngilizce olarak kitap haline dönüştürüp yayımlamayı düşünmekteyim. Bu kitabın Muş iline yapılacak yatırım ve destekler konusunda bir yol gösterici işlevi görmesini diliyorum. Ayrıca yeni biten ‘’Muş Sektör Portföyü Analizi Üzerine Bir Çalışma’’ adlı makalemden derlenen 15 hafta sürecek yazılarıma İnşallah her Çarşamba devam edeceğim. Bu çalışmalarıma ek olarak Muş Sanayileşme Modeli makalem ile Muş Enerji Kaynaklarıyla ilgili üç makale çalışmamın da olduğunu ve zamanı geldiğinde bu çalışmaları da siz güzide basın mensuplarıyla paylaşmaktan onur duyacağımı belirtmek isterim. Her çarşamba ilimizle ilgili yeni yazılarda buluşmak dileğiyle saygı ve muhabbetlerimi sunarım.

 
Bu içerik 81 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi