Bu İçeriği Paylaş
15 Mayıs 2018 Salı

SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI BAŞLADI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Su Ürünlerine av yasağının başladığı bildirildi. Su ürünleri av yasağı 15 Mayıs ile 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında uygulanacaktır


İlimiz sınırları içerisinde yer alan: Arpayazı, Bulanık, Çobandağı, Doğdap, Haçlı (kazan), Köprücük, Varto Merkez gölleri ve Alparslan I Barajı Gölü, Hamurpet Gölü, Arıncık Regilatörü, Hasköy Sulama Barajı ve bunlara bağlı tüm akarsu ve göletlerde 4/1 ve 4/2 Numaralı Tebliğlere Göre 2018 yılı Su Ürünleri Yasağı ilimiz için 15 Mayıs 2018 tarihinde başlayıp, 15 Ağustos 2018 tarihinde sona erecektir. Bu dönemde amatör olarak da avcılık yasaktır.

İlimiz sınırları içerisinde tüm göl, gölet ve akarsularda ticari ve amatör olarak su ürünleri avcılığının yasak olduğunu belirten İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu; "İlimizin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesinde büyük bir payı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünde alınan bu tedbirlerin etkili olabilmesi için, yasak sezonda avcılık, balık nakli ve satışı yapan şahısları gören vatandaşlarımızın, kendilerine en yakın Belediye Zabıta görevlilerine, Emniyet, Jandarma, İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. İl Müdürlüğümüz ve tüm İlçe Müdürlüklerimiz av yasağı döneminde su ürünleri koruma ve kontrol denetimlerine devam edecek ve kanun dışı uygulamalarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapacaklardır. Cezalar İdari Para Cezası olarak uygulanacak olup, en düşük ceza 388 TL. En yüksek ceza ise 2.661 TL.'dir. Suçların tekrarı halinde cezalar iki katı olarak uygulanacaktır. Unutulmamalıdır ki, sürdürülebilir avcılık balıkların yaşamlarında en az bir kere üremelerine imkân vermekle sağlanır. Kaçak avcılık yaparak günü kurtarmak yerine, av yasaklarına uyarak geleceğimizi kurtaralım" dedi.

Su ürünleri av yasağı boyunca avcılık, balık nakli ve satışı yapan şahısları gören vatandaşlarımız, 212 37 90 – 212 20 46 nolu telefonlara ihbarda bulunabilirler. Bu hatlara şikayet ve ihbarda bulunanların kimlikleri gizli tutulacaktır.

Düve Alımına %30 Hibe Desteği Başvuruları Başladı

Düve Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu kararı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu; "TÜRKVET sistemine kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişilerin başvurularına istinaden en az 20 baş, en çok 100 baş düve alımına %30 oranında hibe desteği sağlanacaktır. Hibe desteğinin yürürlükte olduğu dönem içinde ödeme icmalleri onaylanan ve belirtilen süre içinde düve alımını tamamlayan yetiştirici/üreticiler hibe desteğinden bir kez yararlandırılırlar. Her müracaat sahibi, düve alım desteğinden sadece bir defa yararlanabilir. Hibe desteğinden şirket ortağı olarak yararlanan yetiştirici/üretici şirket ortaklığından ayrılsa dahi hibe desteğinden bir daha yararlanamaz" dedi.

2018 yılında uygulanacak olan tarımsal desteklemelere ilişkin hususları kapsayan 21.2.2018 tarihli ve 2018/11460 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan 2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar'a dayanılarak hazırlanan "Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği (15).maddesi olan Düve Alım Desteği (Tebliğ No:2018/21) 08.05.2018 tarihli ve 30415 sayılı Resmi Gazetede ile yürürlüğe girmiştir.

2018 yılı için alınacak başvurular 8 Mayıs -6 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Başvuru süresi 30(otuz)gündür. 2018 yılı için desteklemeye esas damızlık gebe düve (etçi ve kombine ırklar) birim fiyatı 10.000 TL/Baş'tır. 2018 yılı için desteklemeye esas 8-13 aylık damızlık boş dişi sığırların (etçi ve kombine ırklar) birim fiyatı 6.000 TL/Baş'tır.

 
Bu içerik 50 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi