Bu İçeriği Paylaş
21 Haziran 2018 Perşembe

TARİHİ ÇARŞI SAĞLIKLAŞTIRILMASI PROJESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Muş Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) arasında Minare Mahallesi Eski Erzurum Caddesinde uygulanacak sağlıklaştırma projesi kapsamında işbirliği protokolü imzalandı


Hayata geçirdiği hizmetlerle şehrin gelişimine ivme kazandıran Muş Belediyesi, önemli bir projeye daha imza atıyor. Tarihi Muş çarşısını yeniden canlandırılması için Muş Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesi kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreterliği ile protokol imzalandı. Hazırlanan protokol Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından imza altına alındı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Başkan Asya, DAKA’nın Muş’ta ve bölge illerde çok güzel işlere imza attığını anımsatarak, Muş Belediyesi olarak ajansın imkanlarından faydalanmak için sürekli proje ürettiklerini kaydetti. Etüd ve Proje Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesinin bir kısmının DAKA destekli hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Asya, “Bugün hayalimiz ve hasretimiz olan tarihi çarşılarımızın sağlıklaştırılması kapsamında resmi kayıtlarda 132 ve 133 sokaklar olarak geçen, vatandaşlarımızın Eski Erzurum ve Bitlis Caddeleri olarak adlandırdığı caddelerimizi tarihi dokuları gün yüzüne çıkarmak üzere bir protokol imzalıyoruz. Hazırladığımız projemize destek veren ve bugüne kadar tüm taleplerimizin karşılık bulduğu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Kalkınma Eski Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, bakan yardımcılarımıza ve DAKA Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum. Gönüllülük esası ile projenin hızlandırılmasında emek veren DAKA Genel Sekreterimiz Halil İbrahim Güray ve çalışma arkadaşları ile belediyemizin Etüd ve Proje Müdürü Metin Yoldaş’a ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Şehrin birçok noktasında çalışmaların devam ettiğini ifade eden Başkan Asya, “Alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile ihtiyaç duyulan hizmetleri sunmanın gayretindeyiz. Bu süreçte ister istemez halkımıza bazı rahatsızlıklar veriyoruz. Bu çalışmalarımız birer nimettir. Hiçbir nimetin de külfetsiz olmadığın bilinci ile halkımızın her kesiminden destek almak suretiyle çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bunlarla beraber Şehirlerarası Terminalimizin inşaatı hızla devam ediyor. Kale Parkının çevresini kale görünümlü ihata duvarı ile kapatıyoruz. Aynı yerde Muş Kültür Evini yapıyoruz. Bir yandan Bilgi Evleri ve Kadın Kültür Eğitim Merkezleri inşa ederken, diğer taraftan üst yapı çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu projemiz ile belediye önünden tren garına kadar yolu, kaldırımları modern bir görünüme kavuştururken, büfeleri ile, aydınlatmaları ile orta refüjü ile güzel bir bulvar yaparak halkımızın hizmetine sunuyoruz. Bunun yanı sıra tarihi yapılarımızı korumak adına çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl restore ettiğimiz Eski Hükümet Konağı şu anda belediye hizmet binası olarak hizmet veriyor. Yıldızlı Han’ı aslına uygun bir şekilde restore ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Muş İli Tarihi Çarşı Sağlıklaştırılması’ projesini çok önemsediklerini belirten Başkan Asya, “Bu projemizle şehrin estetiğine ve güzelliğine katkı sunacağına inanıyoruz. Kadim şehir Muş’un geçmiş bin yılını gelecek bin yıla taşımak ve Sultan Alparslan’ın şanına yakışır bir şekilde yapmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bunları kamu kurumlarımız, siyasilerimiz, meslek odalarımız ve esnaflarımız ile el birliği yaparak hayata geçiriyoruz. Bir kez daha katkı sunan herkese şükranlarımı sunar, projemizin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Asya’nın konuşmasının ardından protokol karşılıklı imzalandı. Başkan Asya, ziyaret ve protokol anısına DAKA Genel Sekreteri Güray’a bir fincan takımı hediye etti.

 
Bu içerik 236 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
OY KULLANMAK OY KULLANMAK.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi