Bu İçeriği Paylaş
22 Mayıs 2018 Salı

İLKOKUL MEZUNU KÖYDE 8 KİTAP YAZDI

Hasköy İlçesine bağlı Gökyazı Köyünde ilkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıldır hayallerini ve düşüncelerini kağıda döküyor. Kurşun kalem ile hayallerini yansıttığı kağıtları iğne ve iplikle birleştirerek kitaplaştırıyor


İlkokul mezunu Cezayir Yıldız (64), 10 yıldır hayallerini ve düşüncelerini kurşun kalem ile kağıtlara döküyor. Köyün kıraathanesi ve evde sürekli zamanını kitap yazmakla geçiren Yıldız’ın en büyük hayali diğer yazarlar gibi eserlerinin okurlarıyla buluşması.

Kurşun kalem ile her biri yaklaşık 70 sayfadan oluşan ‘Mumu Zin’, ‘Zorba’, ‘Abozit’, ‘Görülmemiş Aşk’, Siyabent-u Hece’, ‘Bınefşa Narin’, ‘Kandırılmış Gelin’ ve ‘Marger Aşireti’ gibi 8 kitap yazdı.

“YAZDIĞI KİTAPLARI İĞNE İPLİK İLE DİKİYOR”

Maddi durumu yetersiz olduğu için yazdığı eserleri çivi ile delerek iğne ve iplikle dikip baskısı yapılmış hale getiriyor. Zor şartlar nedeniyle ailesi tarafından okutulmadığını ve en büyük hayalinin yazar olduğunu belirten Yıldız, kitaplarının baskısının yaptırılması olduğunu söyledi.

Şimdi ki gençlerin daha şanslı olduğunu ve devletin her türlü desteği sunduğunu ifade eden Yıldız, şunları söyledi: “1954 doğumluyum. İlkokulu okudum, ilkokuldan beri maksadım Yazı yazmaktır. 10 yıldır yazıyorum ve 8 tane de kitap yazmışım. Benim 10 tane çocuğum var ama evde bir tanesi bile yok (evlenmişler), hepsi gitmişler yani. Ben 10 seneden beridir yazıyorum; ‘Memu Zin’den ‘Zorba’ya kadar yazmışım. ‘Görüşmemiş Aşk’, ‘Abuzit’ 8 tane kitap yazmışım. Benim önceden de hayalim kitap yazmaktı, hayalimi, düşüncemi kağıtlara dökmekti. Kalemim kurşundur. Benim kitaplarım da büyük yazarlar gibi piyasaya girsin ve her yazar gibi benim de okurlarım olsun. Bizi okutmuyorlardı; çünkü güç yoktu diye bizi okutmuyorlardı. Şimdi ki gençler; hem devlet teşvik veriyor, kredi veriyor. Devlet yardım ediyor, şanslıdırlar. Çok şanslıdırlar.”

“BÜYÜK YAZARLAR GİBİ KİTAPLARININ TANITILMASINI İSTİYORUZ”

Cezayir Yıldız’ın arkadaşı Fevzi Yıldız (45) da, herkesin kendisini çok sevdiğini kaydederek “50 senedir Cezayir ağabeyle tanışıyoruz. Cezayir ağabeyi tanıyoruz, her zaman yazı yazmaya kitap yazmaya azimlidir. 10 sendir kitap yazıyor ve okula getiriyor biz kendisine yardımcı oluyoruz. Büyük bir yazar gibi Türkiye içinde tanıtımı olsun, kitabı olsun. Hepimiz seviniyoruz” dedi.

“BİZ HER ZAMAN ONUN YANINDAYIZ”

Yıldız’ın bir diğer arkadaşı ve destekçisi olan Vezir Aydın (56) ise şunları söyledi: “Arkadaşımdır kendisi, devamlı ne yaparsak beraber yapıyoruz. Bu adam gecesini gündüzünü yazarlığa katmış. Gece gündüz yazıyor. Mesela iğne iplikle dikiyor kitaplarını. Başka yapacak bir şeyisi yoktur. Bu bir sevdadır onun için o da bu yola girmiş, bakalım ne olacak?.”

 
Bu içerik 106 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi