Bu İçeriği Paylaş
5 Nisan 2018 Perşembe

PROSTAT KANSERİNDE GEÇ KALMAYIN! ERKEN TANI HAYAT KURTARIR

Özel Muş Şifa Hastanesi Üroloji Opr. Dr. Yakup Yılmaz, prostat kanseri ile ilgili açıklamalarda bulunarak, erken teşhisin önemine değindi


Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci en sık görülen kanserdir. Veriler yaşam boyu yaklaşık olarak her 6 erkekten birinin prostat kanseri ile karşılaştığını gösteriyor. Prostat sadece erkeklerde bulunan, mesanenin altında, ortasından idrar kanalı geçen bir organdır. Prostat bezi semenin sıvı kısmını yapar. Gelişmesi ve fonksiyon göstermesi için erkek cinsiyet hormonu testosterona ihtiyaç duymaktadır. Prostat hastalıkları prostat enfeksiyonları, iyi huylu prostat büyümeleri ve prostat kanseri olarak 3 gruba ayrılır.

Prostat kanserinin belirtileri

Prostat kanseri özellikle erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Belirtiler hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu belirtiler İdrar yapma güçlüğü, idrar akış hızında azalma, özellikle geceleri sık idrara çıkma, menide ya da spermde kan görülmesi,  boşalma esnasında ağrı, kasık bölgesinde ağrı, kemik ağrıları ve sertleşme bozukluğu olabilir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda iyi huylu prostat büyümesinin bir göstergesi de olabilir.

Eğer belirtilerden herhangi birisini taşıyorsanız üroloji uzmanına görününüz. Prostat büyümesinin büyük çoğunluğu kanser değildir iyi huylu ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Prostat kanseri, özellikle daha yaşlı erkeklerde, genellikle yavaş ilerler. Belirtiler hafif olabilir ve uzun yıllar boyunca oluşur. Bazen ilk belirtiler kemiklerinize yayılmış olan prostat kanseri hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu ise omurga, kalçalar, pelvis ya da diğer kemik alanlarında ağrıya neden olmaktadır. Bu metastatik prostat kanseri olarak bilinmektedir

Prostat kanseri taraması

Taramanın amacı; hastalığın tanısının erken bir aşamada, belirtiler başlamadan önce, konulmasıdır. Böylece kanserin tedavi edilmesi daha olası ve tedavi edilmesi daha kolay olur. Ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerin 40, bulunmayanların 50 yaşından sonra yıllık PSA (prostat spesifik antijen)  ve rektal muayene taraması yaptırmaları gerekmektedir. Genel anlamda, yüksek PSA düzeyi kanser varlığına işaret etmektedir. Ancak PSA enfeksiyon ya da kanser olmayan prostat büyümesi gibi başka nedenlerden dolayı da yükselebilir. Prostat kanserine sahip bir akrabası olan erkeklerin kendilerinin de bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Risk faktörleri

Ailesinde özellikle birinci derece akrabalarında, yani baba ve kardeşlerinde  prostat kanseri öyküsü bulunanlarda prostat kanseri riski daha yüksektir. Yaşla beraber prostat kanseri gelişme riski artar. Irksal etkenlerin ilişkisi henüz yeterince aydınlatılamadıysa da bazı ırklar daha yüksek risk altındadır. Hormonal etkiler, aşırı testosteron, hormon bağımlı prostat kanserini teşvik edebilir. Diyette kırmızı et ve doymuş yağ ağırlıklı beslenme, obezitenin prostat kanseriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu risk grubundaki kişilerin erken tanı ve tedavi için üroloji uzmanına başvurmaları önemlidir.

Biyopsi

Prostat iğne biyopsisi ultrason eşliğinde yapılır. PSA yüksekliği olan yada prostat muayenesinde nodul ve sertlik olan hastalara uygulanır. Prostat kanseri genellikle prostatın idrar yolunu çevreleyen kısmına uzak dış kısmından gelişir. Dolayısıyla idrar yakınmalarına erken dönemde yol açmayabilir. Bu nedenle prostat kanserinin erken tanısında, şikayet olmasa bile yapılan düzenli kontroller büyük önem taşır. Prostat kanserinin sıklıkla herhangi bir belirti vermeden geliştiğini unutmayınız. Düzenli olarak kontrolden geçmek hayat kurtarıcı olabilir.

 
Bu içerik 146 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi