Bu İçeriği Paylaş
21 Nisan 2014 Pazartesi

TKDK’DA 2 PROJENİN SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, 2 projenin sözleşmesini imzalayarak 2014 yılı içerisinde gerçekleştirilecek yatırımların sayısını arttırıyor


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü 2 projenin sözleşmesini imzaladı. Dün imzalanan sözleşmeler ile TKDK Muş İl Koordinatörlüğü 2014 yılı içerisinde gerçekleştirilecek yatırımların sayısını artırdı. Henüz 5 projenin sözleşmesini imzalayan İl Koordinatörlüğünün elinde 11. Başvuru Çağrı İlanında başvurusu yapılan ve incelemeleri devam eden 5 proje ile 12. Başvuru Çağrı İlanında başvuruları yapılan 20 proje bulunduğu belirtildi.

3,5 milyon lira üzerinde olan projelerin sözleşmesini Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu adına imzalayan Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, 2 projenin yatırım değerlerinin Muş için sevindirici olduğunu ifade etti. Projelerle ilgili detaylı bilgi veren TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş İl Koordinatörlüğü dün tarihinde imzaladığı ve süt sığırcılığı üzerine gerçekleşecek olan iki yatırım Bulanık ve Malazgirt İlçelerinde hayata geçirilecek. Kurumun hibe desteği sağladığı ve Bulanık İlçe sınırları içerisinde kalan tek yatırım 9. Başvuru Çağrı İlanında hibe talebinde bulunulan kültür balıkçılığı projesiydi. Süt ve et üretimi alanında ilk olma özelliğini taşıyan bu projeyi Faydalanıcı Uğur Uçucu gerçekleştirecek. 20 büyükbaş kapasiteli bir işletme planlayan yatırımcı daha evvel yürütmekte olduğu hayvancılık faaliyeti kapsamında geleneksel yöntemlerle ulaştığı 8 – 10 L hayvan başına süt verimini, modern tekniklerle ve AB Standartlarında bir işletme ile 25 L’ye kadar çıkartmayı hedefliyor. Günlük 500 L’ye varan süt üretimini Bulanık içerisinde küçük işletmelerde süt ürünleri üreten işletmelere satışını yaparak değerlendirmeyi planlıyor.

Malazgirt İlçesinde 10. Başvuru Çağrı İlanında başvurusu yapılan ve 2013 yılı içerisinde hayata geçirilen, hibe desteği almış 100 büyükbaş hayvan işletmesinden sonra bu kez 120 büyükbaş kapasiteli bir işletmenin sözleşmesi imzalandı. Faydalanıcı “Göldağı Hayvancılık Tarım İnşaat Gıda Temizlik Sanayi Ticaret Limited Şirketi” adına Mahmut Çelik ile imzalanan sözleşmede yatırımın 7 ay içerisinde bitirilmesi ön görülüyor. Yatırımda ilk olarak inşaat işleri gerçekleştirilecek olup Faydalanıcı yaptığı yatırımların karşılığı olan hibeyi Kuruma başvurarak talep edecek. Akabinde makine ve ekipmanlarını alacak olan Faydalanıcı bunların hibe talebini de ayrı yapacak. Faydalanıcı yatırımın hayata geçmesiyle 120 büyükbaş kapasiteli işletmesinde günlük 2.500 L’ye yakın süt üretmeyi hedefliyor.  Faydalanıcılar 21.04.2014 tarihinden başlamak üzere 7 ay içerisinde yatırımını gerçekleştirip ödeme talebi için Muş İl Koordinatörlüğü’ne başvuracak. Bu süreç içerisinde ilk kazmanın vurulduğu andan ödemenin yapıldığı güne kadar Muş İl Koordinatörlüğü Uzmanları yerinde kontrolleri gerçekleştirecek. Kurum Faydalanıcı yatırımını daha erken tamamlaması durumunda ödeme talebini öne çekmesine de imkan veriyor.”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu adına Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan’ın imzaladığı bu iki sözleşmenin yatırım değeri 3,5 Milyon TL’nin üzerinde olduğu belirtildi. Kurum kullandırdığı fondan sadece bu iki yatırım için 2 Milyon TL’den fazla hibe desteği sağlayacak. 2014 yılı içerisinde imzalanan 5 sözleşmenin toplam yatırım değeri yaklaşık 7 Milyon TL. Bu 5 projeye Kurum %75’i Avrupa Birliği, %25’i Türkiye Cumhuriyeti katkısı olmak üzere 3,5 Milyon TL’den fazla hibe vermeyi planlandığı kaydedildi.

 
Bu içerik 1633 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE DENGE (3) CUMHUR İTTİFAKI, TARİHSEL BLOK VE D.. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Ü..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT TASARLADILAR MEHMETÇİK İÇİN TANK GÖRÜNÜMLÜ ROBOT.. Muş Rekabet Kurumu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, terörle mücadel..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASFALT KAPLAMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI BELEDİYE MEYDANINDA BİRİNCİ KAT ASF.. Üst yapı projesi kapsamında Belediye hizmet binaları önünde başlatılan çalışmala..
0 yorum GÜNCEL - 25.5.2018
Üye Bilgi