Bu İçeriği Paylaş
18 Mart 2018 Pazar

PREFABRİK KAYAK EVİNİN İLKİ MUŞ’TA AÇILDI

Türkiye Kayak Federasyonu tarafından başlatılan proje çerçevesinde Sporcu Eğitim Merkezi olarak planlanan Kayak Evleri’nin ilki ilimizde açıldı


Güzeltepe Kayak Merkezinde düzenlenen açılış törenine; Muş Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Albay Cem Karoğlu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, protokol üyeleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ile sporcular iştirak etti. Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı.

Törende bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım şunları söyledi. “Saygıdeğer misafirler ve değerli hazirun hepiniz ilimize hoş geldiniz. Geçen yıl Temmuz ayının başında geldim ve geldiğim zaman bana ‘sizi çok büyük bir kış bekliyor öyle ki hayatınızda böyle kar yağışı görmemişsinizdir’ dediler. Biraz merak biraz heyecanla bekledim fakat bu yıl bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Muş’umuzda da çok kar yağmadı. Bugün burada Türkiye Kayak Federasyonu Başkanımız ile bir tesis açacağız. Böyle bir tesisin ilk açılışını ilimize lütfettiler. Bizde elimizden geldiği kadar gayret göstermek suretiyle altyapısını hazırladık. Bu tür faaliyetler bu tür tesisler tek bir zamana, bir tek yıla bakılarak yapılmaz. Bu da gösteriyor ki Muş’ta kayak sporu yapılabilir. Hepimiz çocukluğumuzda kar yağdığı zaman mutlaka kaymışızdır. Ama kayak yapmak bunu gönül verilen bir spor olarak yapıp yarışmalara katılarak ülkemizi temsil etmek ve bayrağımızı göndere çektirebilme gayesi ile yapmak ayrı bir durum. Eskiden kayak, malzemeleri ile beraber pahalı bir spor olarak görülmüştü. Hâlbuki Türkiye’de kayak sporunu yapabileceğimiz pek çok alan var. Benim çocukluğumda Türkiye’de tesis olarak sadece Uludağ ön planda görülüyordu. Ama bugün Türkiye’mizin pek çok yerinde irili ufaklı, kayak yapılan merkezler mevcut ve bunların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Türkiye Kayak Federasyonu’nun bu anlamdaki çalışmasını hiçbir zaman küçümseyemeyiz. Önemli bir görev ifa ediyorlar. Devletimizin diğer kurumlarıyla özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığıyla birlikte hatta sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bunu geliştirmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu yılda ilk defa Kore’de yapılan Kış Olimpiyatlarına 6 sporcuyla da olsa katılıyor olmamız, önemli bir aşamadır diye düşünüyorum. Türkiye’de pek çok spor branşında potansiyelimiz var önemli olan bunu ortaya çıkartıp organize etmektir. Bu şekilde sporcularımızı yarışmalara katılabilecek seviyeye getirmek ülkemizi uluslararası spor arenasında pek çok branşta temsil edecek seviyeye getirmekte bizlerin görevidir. Biz bu konuda sivil toplum kuruluşlarımızla, federasyonlarımızla ve Gençlik Spor Bakanlığı’mızın imkânlarıyla inşallah bunları en güzel şekilde yapmaya gayret edeceğiz. Muş bundan sonraki yarışmalarda güzel dereceler elde edecek, çok iyi sporcuları yetiştirecek ve uluslararası alanda da bayrağımızı inşallah göndere çektirecektir. Bu anlamda hem buraya gelen Türkiye Kayak Federasyonu Başkanımıza hem buradaki imkânları sağlayan Özel İdare Genel Sekreterliğimize, gayret edenlerin hepsine teşekkür ediyorum. Bugün burada küçük bir adım atılıyor ama bu Muş’taki kayak sporu anlamında inşallah gelecek anlamında büyük bir adım olacaktır.  Hepinize tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun. ”dedi.

Açılış sonrası Vali Yıldırım ve beraberindekiler ile birlikte kayak malzemelerinin bulunduğu binayı gezdi.

Açılışı yapılan Prefabrik Kayak Evi, Kayak Merkezlerinin olduğu illerde sporcuların antrenman alanlarına yakın konumunda yer almakta ve aynı zamanda Kayak Sporcu Eğitim Merkezi olarak planlanmıştır. 155 metrekarelik Sibirya Modeli Kayak evlerinde donanımlı soyunma odaları, duşlar, kayak bakım odası, depo ve idari ofisler bulunmaktadır. Her kulübün ve sporcularının kullanımlarını sağlamak üzere il’e özel yoğunlaşılan branşlarda malzeme teminleri yapılarak, Kayak Evleri’ni kayak kulüplerine bağlı antrenörler ve sporcuları kullanacağı ifade edildi. Federasyon Muş Kayak Evi’nin açılışının ardından önümüzdeki günlerde Van ve Hakkari/ Yüksekova’da yapımı tamamlanan Kayak Evlerini açacağını belirterek her yıl en az 3 yeni kayak evini belirlenen illerde kullanıma sunacağını açıkladı.

 
Bu içerik 87 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi