Bu İçeriği Paylaş
5 Nisan 2018 Perşembe

MUŞ’TA DÖRT KÖY ISLAH EDİLİYOR

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlimizin tarımsal gelişimi ve hayvancılığı bakımından önemli projelere imza atmaya devam ediyor


Muş Merkez Karabey Köyü, Bulanık'ın Balotu Köyü, Korkut'un Tan Köyü ile Malazgirt'in Hanoğlu Köyü mera ıslahı projeleri, Bakanlık tarafından kabul edildi.  Muş'ta 1.304.833,00 TL bütçe ile toplam 60.534 dekar alanın ıslah edileceği 4 Mera Islahı Projesi,  İl Müdürlüğü tarafından yürütüleceğini belirten İl Müdürü Ergün Çolakoğlu: "Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yaşar Karadağ hocamızın koordinatörlüğünde projelerimiz İlimiz için örnek çalışmalar olacaktır. Bilimsel inceleme ve değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan dört mera ıslahı projemiz, Bakanlığımız tarafından kabul edildi. İlimizde tarımsal gelişim ve hayvancılık bakımından ciddi aşamaların kaydedilmesini sağlayacağı, özellikle zayıf meraların verimlerinin ve mera ot kalitesinin artırılarak bölgemizde hayvancılığın en önemli sorunu olan kaliteli kaba yem açığının kapatılmasında önemli rol üstleneceğinden bu projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyoruz." Dedi.

Muş’ta Sertifikalı Yonca Tohumu Üretiminin Gerçekleşmesi İçin ilk adımlar atıldı

Türkiye'nin üçüncü büyük ovası ve yaklaşık 345 bin hektar tarım alanına sahip İlimizde her yıl ortalama 1.290.000 ton yonca ot üretimi gerçekleştirmektedir. Buna istinaden ilk kez 2018 yılı üretim sezonunda 'Sertifikalı Yonca Tohumu Üretiminin' yapılması için Tarım Müdürlüğü ve Muş Alparslan Üniversitesi tarafından gerekli adımlar atılmaya başlandı.

Tarım Müdürlüğü ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektör yardımcısı Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ'ın koordinatörlüğünde başlatılan; Sertifikalı Yonca Tohum Üretimi projesi kapsamında Şahin 42 yonca çeşidi; Muş Merkez Özdilek Köyü'nde 100 dekar alanda İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Samet Aşkın'ın katılımıyla ekim gerçekleştirildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, sertifikalı tohumların % 90 ve üzerinde çimlenme oranıyla çiftçinin elinde bulunan tohumlardan daha yüksek verim ve kaliteye sahip olduğunu, dolayısıyla çiftçinin daha fazla kazanç elde ettiğini ifade etti. Çolakoğlu; "Yem bitkileri yetiştiriciliği konusunda uzman olan Prof. Dr. Yaşar Karadağ hocamızın İlimizde hem Rektör Yardımcısı hem de Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı olarak göreve başlaması nedeniyle bu gibi konularda elimiz daha da güçlenmiştir. Umarım İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Muş Alparslan Üniversitesi iş birliğinde sertifikalı yonca tohumu üretiminde il olarak iyi bir konuma geliriz. Dedi.

Muş'un sertifikalı yonca tohumu üretiminde bir merkez haline gelmesi için Üniversite ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü iş birliğinin çok önemli olduğuna değinen Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, bölgede gece-gündüz arasındaki sıcaklık farklılığı ile geniş üretim parselleri ve sulama imkânlarının kaliteli tohum üretimini kolaylaştırdığına işaret etti. Karadağ: "Bugün ilk olarak Muş'ta Sertifikalı Yonca Tohumu üretiminin yapılması için ilk ekimimizi yapıyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren kurum, kuruluş, çiftçi ve firmalar arasındaki diyaloğun en üst düzeyde olması, üretim için eminim firmaların İlimizi tercih etmesini sağlayacaktır." dedi.

 
Bu içerik 137 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi