Bu İçeriği Paylaş
14 Haziran 2018 Perşembe

BAŞBAKAN, KÜRTLER VE MUŞ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Başbakan, Kürtler ve Muş’ konusunu ele alarak “sayın Başbakanımızın Kürtler ile alakalı yaptığı açıklamaların, kırsal yörelere yeni ulaştığına şahit


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, Başbakan Binali Yıldırım’ın Muş mitingini hatırlatarak ‘Başbakan, Kürtler ve Muş’ konusu ele alarak detaylı analizlerde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın bölgede önemli ifadeler kullandığını kaydeden Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın Muş’a gelişi üzerinden yaklaşık bir hafta geçti ve bir haftada, sayın Başbakanımızın açıklamalarını analiz edebilmek için halkın tepkisini bekledim, bu sebepten dolayı konu ile alakalı yazımı bugün kaleme aldım ve bu bekleyişin faydasını da gördüm.

Öncelikle Sayın Başbakanımızın Muş iline yaptığı ziyaretin zamanlama açısından ne kadar önemli olduğunun farkına varmak zorundayız, çünkü HDP’nin Muş ilinde geçen seçimlerde almış olduğu oy oranına bakıldığı takdirde, seçime yakın zamanlarda devlet büyüklerinin bölge illerinde bulunmasını daha anlamları bulanlardanım” dedi.

“GÜNCEL SİYASET DİLİNDE İSE HDP, HİÇBİR BİÇİMDE PKK VURGUSU YAPMAMAKTA”

Başbakan Yıldırım’ın ziyaretinden bahsederek açıklamalarını değerlendiren Palabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son ziyaretlerin yapıldığı illerde kullanılan ifadeler daha kalıcı olmakla birlikte, kelebek etkisine de sahip olabiliyor. Örneğin, Sayın Başbakanımızın Kürtler ile alakalı yaptığı açıklamaların, kırsal yörelere yeni ulaştığına şahit olmam, bu teorimi doğrulamıştır. Vurgulamamız gereken ilk noktanın, Sayın Başbakanımızın, Kürt halkına hitaben dile getirdikleri olmalıdır, çünkü bizzat Sayın Başbakanımızın kendisi “Kandil için her türlü seçeneğin masada olduğunu” ifade etmiş olması önemlidir. Bu ifade, Kürt halkını oldukça rahatlatmıştır, çünkü Kürt halkı, artık “dağ” ile birlikte anılmak istememekte ve buna tepki göstermektedir. Genç nesil ise bariz oranda hala tepkisini korumaktadır, çünkü HDP’nin, Kürt gençlerini PKK üzerinden gitmeyerek iktidarın baskısı kavramsallaştırmasıyla etkilemesi yeni bir yöntemdir. Geçmiş yıllarda HDP’nin gençler üzerinde PKK ile birlikte oldukça özendirici etkisi mevcuttu ve Kürt gençlerine bir kurtuluş yolu olarak “dağ” sunuluyordu. Güncel siyaset dilinde ise HDP, hiçbir biçimde PKK vurgusu yapmamakta, onun yerine anarşizm ve “gezi ruhu” gibi daha cazip ve seküler kavramlarla gençleri, iktidara karşı durmaya teşvik etmektedir. Özellikle sekülerlik vurgusu, İslam’ın, Kürt gençleri arasında zayıflamasına sebep olmakta ve gençler daha kolay etkilenebilmektedir. Bu bağlamda Sayın Başbakanımızın yaptığı PKK vurgusu, HDP dışında siyaset yapan ve iktidar olan bir partinin belki de bölge için kullanabileceği en önemli ifade olmuştur.”

“MUŞ İLİNDE SÖYLEDİKLERİNİN KARŞILIĞINI BULACAĞINA İNANIYORUM”

“Bir diğer husus ise Muş ilinin “çukur siyasetine” alet olmadığını hatırlatıp, yeni çalışmaları görerek Feyat Asya’ya teşekkür etmesiydi” diye kaydeden Palabıyık, şunları söyledi: “Asya’nın, Muş genelinde başlattığı çalışmalardan memnuniyeti duyan sayın Yıldırım, Muş ilinin daha iyi yerlere geleceğini ve bugüne kadar yaklaşık katrilyon harcama yapıldığını ifade etti.  Şurası açık ki, çukur olaylarında özellikle belediyelerin önemi daha iyi anlaşıldı çünkü belediye araçlarının, hendek kazmak için kullanıldığına defalarca şahit olduk. Muş belediyesinin, bilmediğimiz lakin tahmin ettiğimiz tehditlere rağmen, böyle bir adıma izin vermemiş olması da bu bağlamda oldukça önemlidir.

Kendilerinden olan bir belediye başkanının, bizzat sayın Başbakanımız tarafından tebrik edilmesi de, yine Muş halkının siyasi tavrına olumlu katkı yapacaktır. Özellikle, Kürt realitesinin, farklı odaklar tarafından sürekli gündemde tutulması ve iktidara karşı negatif bir tavır izlemesine karşın, sayın Başbakanımızın Muş ilinde söylediklerinin karşılığını bulacağına inanıyorum. Bu millet, hendek siyasetine izin vermediyse, başka olası durumlara da izin vermeyecektir. Kandırılan çocukların günahı elbette bir gün aheste aheste sorulacaktır, onları çukurdan çıkartmak için uzatılan eller elbette bir gün pozitif bağlamda karşılığını alacaktır. Yeter ki, devletimizin görünen yüzleri, Kürt halkına yıllardır sağladığı güveni kaybetmesin. Kürt halkı da, Haziran’da inşallah bunun karşılığını verecektir. Son sözlerimle birlikte mübarek Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyor ve bayram ile birlikte Rabbimizin, üzerimizden rahmetini esirgememesi temennisinde buluyorum. Bayramdan sonra görüşmek dileğimle. Kalın sağlıcakla…”

 
Bu içerik 415 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi