Bu İçeriği Paylaş
24 Mayıs 2018 Perşembe

UĞUR LİSESİNDEN RAMAZAN AYINDA YKS SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARA TAVSİYELER

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, ‘’Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız ama YKS’ye kısa süremiz kaldı, YKS’ye hazırlanan adaylardan ramazanda nasıl ders çalışmalıyım gibi soruları sıkça duyar olduk’’ dedi


Gülşen Can sözlerine şöyle devam etti: Ramazan ayında kişilerde açlık, yorgunluk, bıkkınlık ve uykusuzluk gibi durumlar sıklıkla görülmektedir. Öncelikle sınava hazırlanan adayların kafa karışıklığı giderip psikolojilerini çözmeli, aynı zamanda irade ve sabır göstermesi gerekmektedir. Ramazan da oruç tutan aday öncelikle, ders çalışmak zor mu ya da kolay mı açısında olumsuz önyargılarını bir kenara bırakabilmelidir. Ramazan ayı verimsiz bir ay değil de aslında daha verimli hale dönüştürmek kişinin psikolojik durumuna ve düzenli ders çalışmasına bağlıdır.

Motivasyon üzerinde etkisi olan ramazanda yaşanan açlık, kişilerin biyolojik anlamda değişim-yenilenme sürecidir. Bizler ebeveynlerimiz tarafından ‘’ aç kalma çünkü zihnin çalışmaz, açken ders çalışamazsın hatta aç kalma bak bayılırsın’’  söylemlerle yetiştirildik. Bu psikolojiyle yetiştirilen birey şunu bilmelidir ki, sürekli açlık sinyallerini zihne yollarsa zihinde ona odaklanır ve başka bir şey düşünmez hale gelir. Yapmamız gereken şey açlıkla ilgili her şeyi gün içinde unutmaktır.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, İngiltere Swansea Üniversitesi’nden Jeffrey Davies’in ekibinin yayınladığı bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabildiğini ifade etmiştir. Gülşen Can, oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun (Ghrelin), yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edilmiştir, dedi. Ghrelin hormonunun en önemli etkisi açlık oluşturmak olsa da, bu hormonun beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümü olan hipokampus ile etkileşime girip onu geliştirdiği ıspatlandı. ‘’ Bu biyolojik ıspat herhalde ramazan ayında oruç tutanlar için ders çalışmamaya bahane olmadığını anlamış olmamız gerekmektedir, dedi.

Ramazan ayında okula devam eden öğrenciler sabah saat 07.30-08.00 kalktıktan sonra,  sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. Şayet okula gidilmiyor ise, saat 10.00 u uyanmış ve ders çalışır vaziyette geçirmek, ÖSYM’ nin saat uygulamasına göre hareket edilmesini ve sınav günüde biyolojik bir sorun yaşamanızı önleyecektir.  Öğlen ile iftar saati arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabah özellikle deneme sınavı uygulanıp denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. Bu ay içinde birçok öğrencinin konusu bitmiş olacağı için deneme çözüp eksik konular üzerine takviye yaparak başarı arttırılabilir.  Düzenli bir ders programı yapılırsa ara molalarda kısa uyku uyunup dinlemeyi sağlayarak ders çalışma düzenli hale getirilebilir. İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği yemek ders çalışmadaki veriminizi ve konsantrasyonunuzu bozmaması gerekiyor. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabilir ve da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can; ders çalışmakta zorlanan adaylar gündüz TYT akşam AYT konularını çalışmak kişi için daha kolay ve verimli olacaktır. Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir, dedi. 

 
Bu içerik 92 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi