Bu İçeriği Paylaş
11 Haziran 2018 Pazartesi

KIZILAY İFTARDAN SONRA KAN BAĞIŞI TOPLAMAYA DEVAM EDİYOR

Kızılay Kan Bağış Merkezi, iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkı’nda kan toplama geleneğini bu yılda sürdürdü


Muş Kızılayı Kan Bağış Merkezi, iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkı’nda kan toplama geleneğini bu yılda sürdürdü. Ramazan ayı boyunca otobüste kan bağışı toplayacak olan Kızılay ekibi, ayrıca ücretsiz tansiyon ölçümü ve kan değeri ölçümleri hizmetleri de veriyor.

Özellikle iftar ile sahur arasındaki zaman diliminin kısa olması nedeniyle vatandaşların kan bağışında bulunmaktan çekindiğini ve bu anlayışında zamanla giderek azaldığını ifade eden Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Kotan, vatandaşları davet ettiklerini söyledi.

Bağış kampanyasına ilgi gösteren herkese teşekkür eden Dr. Kotan, “Muş Kan Bağış Merkezi olarak Ramazan ayı boyunca iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkında otobüste kan toplamaya başladık. Bu kampanyamız Ramazan ayı boyunca devam edecektir.

Tabi bu uygulama devamlı olacaktır. Oruç ayı boyunca süren kan bağışı kampanyamıza beklenen ilginin fazla olacağına inanıyorum. Ramazan ayı boyunca belki istediğimiz orana ulaşamamış olabiliriz, ama daha sonra bu durum değişecektir ve yeniden kan bağış sayımızda artışlar yaşanacaktır. Çünkü Muş’ta kan bağış bilinci oluştu. Herkes gönüllü olarak kan bağışında bulunuyor” dedi.

“KAN SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR”

Kan bağışı oranlarının büyük düşüş gösterdiği yaz ayları ile Ramazan ayının denk geldiği son yıllar ise söz konusu değişikliklerin yoğunluk gösterdiği bir dönem olduğunu kaydeden Dr. Kotan, sözlerini şöyle sürdürdü: “çünkü bir birey, kan bağışında bulunmak fikrini kolaylıkla erteleyebilirken; kana ihtiyacı olan bir hasta için aynı durum söz konusu değildir. Bu nedenle Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü, çalışma saatleri ve günlerinde değişiklik yapmak yönünde çeşitli tedbirler almıştır. Türk Kızılayı 17 Bölge Kan Merkezi, 65 Kan Bağış Merkezi ve Mobil Kan Bağış Birimleri ile hizmet vermeye akşamları da devam ediyoır. Potansiyel bağışçılara ulaşabilmek adına Teravih namazı saatlerinde camilerde, belediyeler tarafından Ramazan ayı özelinde düzenlenen etkinliklerde ve yine meydanlarda gezici ekipler planlanmıştır.

Bu bağlam da Muş Kan Bağış Merkezi olarak bizler de ramazan ayı boyunca hafta içi her akşam iftardan sonra Atatürk Çocuk Parkı önünde kan bağış otobüsü ile özelde bölgemizin genel de ülkenin kan ihtiyacını gidermek için çalışacağız. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır şiarıyla tüm bağışçılarımızı Ramazan ayında da kan bağış noktalarımıza davet ediyoruz. Kan bağışında bulunmak ya da bilgi edinmek isteyen bireyler ise 168 Çağrı Merkezi’ni (ücretsiz) arayarak veya www.kanver.org’yi ziyaret edip, “Kan Bağışı Noktaları” seçeneğine tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecektir.”

“KAN BAĞIŞININ HİÇBİR ZARARI YOKTUR”

Ramazan ayında vatandaşın kan verme tedirginliği olduğunun altını çizen Dr. Kotan, “Oruç ayı boyunca sürecek olan kan bağışı kampanyasının hiçbir sorunu yoktur. Halkımızın bu konuda tedirgin olması gerekmiyor. Halkımız sorunsuz bir şekilde gelip kan verebilir. Kan bağışının hiçbir şekilde olumsuz bir etkiye neden olmadığını kan veren vatandaşlarımız artık gördü ve inandı. Bu nedenle halkımızın iftardan sonra Kızılay çadırına gelmelerini istiyoruz. Zaten kan değeri düşük olan ve bizim de yaptığımız incelemeler sonucu kan vermeye uygun olmayan vatandaşlarımızdan almıyoruz. Bu uygulamamız Ramazan ayı boyunca devam edecek. Bir ünite kan ile hayat kurtardıklarını hatırlatmak istiyoruz. Bu konuda halkımızın eskiye oranla daha çok yardımcı olup kan bağışında bulunduğu açık ve ortadadır. Herkese göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

 
Bu içerik 69 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi