Bu İçeriği Paylaş
23 Nisan 2018 Pazartesi

DOĞA İÇİN GENÇLER PEDAL ÇEVİRDİ

TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) Muş Spor Koordinatörlüğü, MUBİD (Muş Bisiklet Derneği) ve Ak Parti Gençlik Kolları Muş İl Başkanlığı Çevre Şehir ve Kültür biriminin organizatörlüğünde, halkın katılımıyla düzenlenen ulaşımda bisikletin yaygınlaştırılmas


TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) Muş Spor Koordinatörlüğü, MUBİD (Muş Bisiklet Derneği) ve Ak Parti Gençlik Kolları Muş İl Başkanlığı Çevre Şehir ve Kültür biriminin organizatörlüğünde, halkın katılımıyla düzenlenen ulaşımda bisikletin yaygınlaştırılmasının amaçlandığı ve daha sağlıklı bir yaşam biçiminin vurgulandığı etkinlikte tüm Muşlular buluştu.

22 km lik parkuru ile Son Durak Camii önünde başlayan etkinlik sırasıyla Taşo Köprüsü, Soğucak Köyü ve Çeşmesi, Eski Alay Bölgesi, Tekyol ve Derecik Çeşmesi ile tamamlandı. Parkur güzergahındaki duraklarda karşılaşılan yerli halkın olumlu tepki ve ilgisine değinen Ak Parti Gençlik Kolları Çevre Şehir ve Kültür birimi sorumlusu MUBİD üyesi Mehmet Sezgin "Gençlik olarak enerjimizi ve vaktimizi daha bilinçli tercihlere yönelterek sağlıklı ve başarılı bir toplumu oluşturmak sorumluluğunu taşıyoruz. Bizler büyüklerimizin tecrübelerini ve bilginin ışığını takip ederek kentlerimizin daha yaşanabilir olmasını sağlayabiliriz. Muş'umuz topoğrafı olarak sıfıra yakın eğime sahip olduğundan bisiklet kullanımına elverişli bir kenttir. Bisiklet çocuk oyuncağı yada nostaljik bir gezi aracı olarak kalmamalı daha çok sağlıklı, ekolojik ve ekonomik bir binek olarak hayatımızdaki yerini almalıdır.

Bisiklet, otomobilin ulaşımda kapladığı alanın 1/4’üne, otomobilin kapladığı park alanının 1/8’ine, otomobilin satın alma fiyatının 1/80’ine, otomobil bakım masraflarının 1/100’üne denk gelir ve bisiklet için vergi ödemeyiz. Enerji krizleri, trafik sorunları, emisyon gazı salınımı, otopark sorunları, spordan uzak yaşam biçiminin getirdiği sağlık problemleri ve daha niceleri yerel yönetimlerin ulaşım planlarına bisikleti dahil etmelerini gerektirdiğini düşündürmektedir. Bizlerde bu vesileyle 22 Nisan Dünya Günü'nde Çevre Kirliliği ve Çevresel Tehlikelere karşı dikkat çekmek amacıyla doğaya pedallamak için bu etkinlikle buluştuk, katılımcılara ve yerel halka ilgilerinden ötürü teşekkür ediyoruz." dedi.

 
Bu içerik 80 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi