Bu İçeriği Paylaş
10 Nisan 2018 Salı

ÇİFTÇİLER NOHUT EKİMİNE BAŞLADI

Muş'ta bu yıl beklenen kar yağışının gelmemesiyle çiftçiler ekimlerine 1 ay önce başlayarak, nohut ekimi yaptı.


Muş'ta bu yıl kar yağışının beklenen seviyede olmaması bazı çiftçileri tereddüte düşürürken, bazı çiftçiler ise organik nohut ekimi yapmaya 1 ay önceden başladı. Son yıllarda organik nohut üretimine ilgi gösteren çiftçiler, ürettikleri nohutları İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin'e gönderiyor. Kar yağmamasıyla ekimlere bir ay önceden başladıklarını ifade eden çiftçiler, kar yağmur yağışlarıyla mahsullerin daha iyi olacağına inandıklarını kaydettiler.

Özdilek köyünde bu yıl 500 dönümlük alana nohut ekimi gerçekleştirdiğini ifade eden çiftçi Yunus Baytak, "Bu sene havaların güzel gitmesiyle kış mevsiminde kar yağışı olmaması sebebiyle ekinlere aşağı, yukarı 25-30 gün önceden başlamaktayız. Hava şartları şuanda çok güzel. Yaptığımız ekimler, verimli bir şekilde, düzenli bir ekim yaptık. Bu sene eğer mevsim normallerine göre yağmur yağışları olursa bu sene mahsulleri geçen yıla göre yüzde 25, 30, 40 civarında artışlı bekliyoruz. Bu sene geçmiş yıllara göre ekim oranı 30 ile 40 civarında, hatta kısmi olarak yüzde 50'ler civarında artış vardır. Ekim sezonu da iyi gitmektedir. Örneğin geçen yıl 100, 150 dönüm nohut ekimi yaptık. Bu sene hedefim 500 dönümdür. Şuanda 200 dönümü ekmiş bulunmaktayım. Ekimlerimiz devam etmektedir. Ben geçen yıl nohut ekerken, kısmen 'niye nohut ekiyorsun? Nohudun bir verimi yoktur' dediler. Ben yine bir 100 dönüme yakın nohut ektim. Nohudun kilosunu burada marketlerde 7-8 liradan sattık. Ben onun yerine buğday ekmiş olsaydım, benim verimim yüzde 75 aşağıya düşecekti. Nohut verimi farklıydı, fiyatlar iyiydi geçen yıl için. Ürettiğimiz nohutların tamamen organik oluşu nedeniyle sıfır gübre, sıfır ilaçla yetiştirdiğimiz bir ürün. Bunu piyasa olarak Muş genelinde, haberi olanlara dağıtıyoruz. Aynı zamanda İzmir'e, İstanbul'a, Ankara'ya, Mersin'e tanıdıklar vasıtasıyla organik olduğu için bu nohudun dağıtımını da yapıyoruz.

Bin 700 dönüm arazim var. Bu arazinin 500 dönümüne nohut ektim. Bu diğer arazinin aşağı, yukarı 700 dönümüne yonca ekmişim. Bunun içerisinde bir 50 dönüm kadar yem bitkisi dediğimiz silajlık mısır ekiyoruz. Onun henüz ekim zamanı gelmedi. Onların ekimini de yapacağız. Kar yağışının olmaması sebebiyle, biz buğday ekimlerinin bu sene randımansız olacağını düşünüyoruz. Ama maalesef şimdi baktığımız zaman buğday ekimleri diğer yıllara göre çok farklı, çok daha iyi, iyi bir verim bekliyoruz. Yani kar yağışı olan senelerden daha ziyade farklı bir ürün beklentimiz var." dedi.

Çiftçilerden Nesim Baytak da, geçen yıl nohut ekemediklerini hatırlatarak, "Bu sene ilk bahar güzel geçtiği için genellikle arazimizin 3'te 2'sine nohut ektirdik. Ekmeye de devam ediyoruz. Neden nohut? Diğer ekimlerimiz genellikle masrafını çıkarmıyor. Nohut ektiğimiz için fazla masrafı olmuyor. Onun için nohutta daha karlıyız, tabi organiktir de, herhangi bir ilaç kullanmıyoruz. Elde ettiğimiz nohutları genellikle toptancılara veriyoruz. Muş'ta toptancılar var kuru gıda ile ilgili, onlarla anlaşıyoruz, onlara satış yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çiftçi Ercan Eşkin ise, "Bu gördüğünüz tarlada nohut ekimi yaptık. Yerli nohut, kendi ürettiğimiz nohut. Tamamen ilaçsız, katkısız, organik yani, 100'de 10 organik. Bu sene tabi havaların iyi gitmesiyle, erken bir ekim yapıldı. İnşallah, verimi de öyle güzel alırız. Beklentimiz yani dönüm başı 150-160-180 arası kilo olarak. Geçen yıl az ektik, fazla değildi. Ama randımanı güzeldi, iyi aldık. Ama bu sene daha iyi bekliyoruz, daha güzel bir verim bekliyoruz." diye konuştu. 

 
Bu içerik 78 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi