Bu İçeriği Paylaş
27 Mart 2018 Salı

SİNECEM’DEN İDDİALARA CEVAP

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MUŞTSO) Eski Başkanı Şihmus Sinecem, MUŞTSO Başkanının eski yönetim hakkındaki iddialarına cevap verdi.


Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz’in, açıklamalarına cevap veren TSO eski Başkanı Şihmus Sinecem, iddiaları kabul etmeyerek, döneminde yapılan çalışmaları anlattı.

Sinecem; “Mevcut yönetim kurulu başkanının yapmış olduğu açıklamada Eski yönetim hakkında çok sayıda iddiada bulunarak bizleri karalamaya çalışmıştır. Bahsi geçen iddiaların gerçekle yakından uzaktan alakası yoktur. Basında yer almasından dolayı kendisine üzülerek cevap vermem gerekliliği doğmuştur. Talihsiz, hiçbir dayanağı olmayan ve amatörce yapılan açıklamada iddia edilenlerin hiç birinin doğruluğu söz konusu değildir, bu iddiaları kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

“ENKAZ DEĞİL, HER ŞEYİN YOLUNDA OLDUĞU BİR ODA DEVRETTİK”

Yapılan açıklamada Muş Ticaret ve Sanayi Odasının bir enkaz halinde kendisine devredildiği iddiası tamamen yalandan ibarettir. Kamuoyunda geçmiş yönetimi kötüleme algısıdır. Birinci olarak 6 bin 500 metrekare hizmet binasının kaba inşaatı 270 Bin TL odanın kendi imkanları, 700 bin TL banka kredisi, bir kısmı bağış ve oda gelirleriyle birlikte 1 Milyon 270 bin TL’ye tamamlanarak kendisine devredilmiştir.

İCRALI ODAYI DEVRALDIĞI İDDİASI

İcralı olarak devraldığı iddiası ise yine tamamen kötüleme amaçlıdır. Bizim dönemimizde Hizmet binası inşaatından dolayı SSK’ya olan borcumuzdan yapılan bir takiptir. Ortağı olduğumuz Organize Sanayi Bölgesine olan borcumuz şuan bizim dönemimizden 4 kat daha fazla olmuş durumdadır. Yapılan açıklamada ifade edilen 8 milyon TL’lik borca bu borç dahil değildir. 8 Milyon TL borcun tamamı bankalara aittir. Bu borç 3 Milyon TL faizi ile birlikte 11 milyon TL’yi bulunmaktadır. OSB, SSK, TOBB ve piyasaya olan borçlar söylenilen borca dahil değildir. Görev yaptığı 4 buçuk yılda yani 54 ayda yaklaşık olarak 12 milyon TL oda geliri, TOBB’dan ise gelen  168 Bini ve 235 Bin hibe toplamda 403 bin tl inşaat için hibe almıştır.  ve eski odanın satışından gelen 600 bin TL görev süresinde gelir olarak odaya girmiştir. Bu süre içerisinde oda giderleri ise yaklaşık olarak 2 Milyon 300 bin TL’dir. Giderler çıktıktan sonra kalan paranın ise odaya harcandığını iddia etmiştir. Belirtiğimiz yaklaşık rakamlara göre kaba inşaatı tamamlanmış olan yeni Hizmet binasının inşaat tabiriyle ince işine 15-16 Milyon TL harcandığını görüyoruz. Defalarca meclis toplantılarında odanın borçlarının mecliste görüşülmesine dair yapılan teklifler ise ancak bir yıl sonra geçtiğimiz ay yapılan toplantıda görüşülmüştür. Belirttiğim bu mevzuların tamamı oda kayıtlarında mevcuttur.

HİZMET BİNASINA DESTEĞİ YALANDIR

Yeni Hizmet binasına 1 milyon 200 Bin TL destek verdiğini geçmiş dönemlerde basınla paylaşmıştır. Bu paranın ödendiğine dair odaya kayıtlı resmi herhangi bir belge elinde varsa bunu kamuoyuna paylaşsın, yoksa kamuoyunu yanıltmasın. Bu para kamuoyunu yanıltıcı bir hayal ürünüdür. Kendisinin Muş TSO’ya herhangi bir bağışı söz konusu değildir.

AKREDİTASYON İDDİALARINA CEVAP

TOBB Akreditasyon kurulu üyesi olduğunla övündüğün bir kurula Kendi odanı neden akredite etmedin. Çünkü TOBB tarafından denetlenmek adına kendi odanı akredite yapmadın. Yapma cesareti gösterseydin şu anda oda şeffaf bir şekilde yönetilecekti. Akredite edilen bir odayı TOBB gelip denetleyerek biz ve hiç kimse bu hesapları yapmayacaktı. Şeffaf bir yönetim biçimi olacaktı.

MUŞTSO 40 YILDIR BÖYLE BİR ADALETSİZ SEÇİME GİRMEDİ

Adaletli bir seçimden bahsederken kendi faaliyet gösterdiği gruba tamamen kendi şirketlerini alıp 50 üye ile seçime giren, bütün gruplarla oynayan Nace kodu ve faaliyet alanlarıyla alakasız gruplara dağıtım yapan, tamamen kendi şahsi çıkarları doğrultusunda gruplar oluşturan, TOBB iç tüzüğünde seçimin 1 ila 3 ay içerisinde Yüksek Seçim Kuruluna bildirmesi gerektiği belirtilirken, son bir ayda müracaat edip zamanı en aza indirerek baskın seçim yapmasının hak, adaletten, demokrasiden bahsetmek ne derce etiktir siz kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

Kredi Garanti fonu tarafından bütün üyelerin hakkı olan bu fonu kendi çıkarları doğrultusunda kendisine ve kendi çevresine kullanan bir oluşum içerisine girdi. Bu fon için tüccar ve sanayicilere hiçbir bilgilendirme yapılma gereği duyulmadı. Şahsi kefaletiyle kullandırdığını ifade ettiği kredileri sadece kendi yandaşlarına kullandırdı. KOSGEP faizsiz kredi desteklerinin verilmesinde katkısının olduğunu iddia eden başkan Türkiye de bu desteklerden en az faydalandığı ilin Muş olduğunu sanırım bilmiyor.

Bizim dönemizde 160 TL olan yıllık aidat tutarı buğun 750 TL’ye çıkarılmıştır. Yine bizim dönemimizde ücretsiz verilen bir çok belge bu dönemde ciddi rakamlarla saygıdeğer üyelerimizden alınmaktadır. 2 milyon 500 bin TL’lik bütçenin nereye harcandığını siz Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Avrupa birliği projesi tamamen benim zamanımda başlatılmış bir projedir. Benim çabalarımla gerçekleşen 164 bin Euro’luk projeden kimlerin faydalandığını çok iyi biliyoruz. Yurt dışı gezilerinin Muş’a olan katma değerlerin ne olduğunu açıklarsan sevinirim. Son olarak MUŞTSO makamının bu dönemde siyasette kullanılıp kullanılmadığını da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.

EĞİTİM PROJELERİ

Muş Ticaret ve Sanayi Odası'nın ilk defa kendi döneminde proje yapmaya başladığını kaydeden Sinecem, hizmet içi eğitimler, müşteri memnuniyetleri, dış ticaret seminerleri gibi önemli toplantılar yaptıklarını kaydederek: "SODES kapsamında doğalgaz tesisat döşemeciliği, mobilya, otomasyon projeleri ile kursiyerlere eğitim verdik. Girişimcilik kursu düzenleyerek yeni girişimcilerin yatırım sektörlerine katılması için rehberlik yaptık. Bitlis Eren Üniversitesi'nin hazırladığı projelere ortak olduk. Yatırımcılarımızın Muş'ta ne yapabilirim sorusuna hazırladığımız 'Öncelikli Yatırım Alanlarının Tespiti ve Fizibilitesi Raporu' adlı DAKA destekli proje hazırladık. 10 ayrı sektörün tüm detaylarını çıkardık. Şimdi Türkiye'nin herhangi bir şehrinden, Avrupa'dan, Ortadoğu'dan bir yatırımcı gelirse Muş'ta ne yapabilirim dediği an önünde 10 ayrı sektör var. Her türlü bilgileri rapor halinde hazırlanmış yatırımcılara sunulmuştur. Yine bu dönemde Muş Endüstri Meslek Lisesine 300 bin TL’lik otomatik ve otomasyon malzemesi kazandırdık"

"İHRACATA ÖNEM VERİYORUZ"

Bir zamanlar ihracatı olmayan iller arasında bir tek Muş'un olduğunu kaydeden Sinecem yurt dışı gezi programları ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "TOBB ve Başbakanlığın daveti üzerine Güney Afrika programına katıldım. Muş Ticaret ve Sanayi Odası olarak hiçbir yurt dışı programına bir kuruş harcamamız yoktur. Almanya, Hollanda ve Rusya gezi programlarını Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ile organize ettik. Suriye ve Kuzey Irak programlarını ise DAKA'nın desteği ile gerçekleştirdik. Gürcistan gezisini ise KOSGEB desteği ile yaptık. Biz sadece bu gezi programların organizasyonunu yaptık. İşadamlarımıza, yatırımcılarımıza nasıl kolaylık sağlayabilirsek o yola gireriz. Gürcistan ziyaretimizde lale kolonyası üreten bir firmamızın açılışını yaptık. Bundan daha güzel bir mutluluk olabilir mi? Muş'un da sanayicisinin de gelişmesi ve büyümesi için ne gerekirse onu yaptık, yapmaya da devam edeceğiz."

Muş Ticaret ve Sanayi Odası'nın işadamlarına, esnaflara rehberlik görevini en iyi şekilde bizim dönemimizde yaptık. Başkan Sinecem kendi dönemlerinde Hizmet çıtasını yükselttiklerini ve Muş'un geleceği için ne gerektiyse onu yaptıklarını sözlerine ekledi.

 
Bu içerik 2520 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi