Bu İçeriği Paylaş
18 Mart 2018 Pazar

2. ABDÜLHAMİD’İ VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE ‘USTA’ OYUNUYLA YÂD EDİLDİ

Dünya tarihine yön veren büyük devlet adamı, cennetmekân 2. Abdülhamid Han’ın hayatını konu alan “Usta” isimli oyun, Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelendi


Yaklaşık iki saat süren tek perdelik oyunu, Vali Aziz Yıldırım ve Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere kamu kurum amirleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve yüzlerce Muşlu seyretti.

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı ve 113. İslam halifesi olan Sultan 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik döneminden başlayıp vefatına kadar olan süreci ele alan tek perdelik "Usta" isimli oyun külliyede seyirciyle buluştu. 2. Abdülhamid'in vefatının 100'üncü yılı vesilesiyle Ziraat Bankası'nın desteğiyle ilk kez 12 Ocakta Bilecik’te sahnelenen ve sezon boyunca 81 ilimizde sahnelenmesi hedeflenen Usta’nın 51. durağı, üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi oldu.

Seyircilerin büyük beğenisini toplayan ve ayakta alkışlanan oyununun başrolünde, tanınmış sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez vardı. Senaryosu ve yönetimi Ahmet Yenilmez, teknik ve dekor tasarımı Uğur Gürel imzası taşıyan oyunun diğer oyuncuları ise Tilbe Germencik ve Zülfü Demirtaş idi.

Ülkeyi idare ettiği 33 yıl boyunca hem Osmanlı Devleti’nin yıkılışını geciktiren hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim, kültür ve sanat gibi alanlardaki yapılanmasının nüvesini teşkil edecek adımlar atan 2. Abdülhamid Han’ın hayatının, oyuncuların başarılı performansıyla ele alındığı Usta, seyircilerden tam not aldı.

“Yeni ustalar yetiştirmek için Usta oyunu gibi eserlere ihtiyacımız var.”

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, “100. vefat yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle yâd ettiğimiz 2. Abdülhamid Han’ın ilkelerini, vizyonunu ve mücadelesini tam manasıyla anladıkça, milletimizin ve gönül coğrafyamızın dertlerini çözmek için daha büyük cesaret bulacağız.” dedi.

Her yaştan insanımızın ama özellikle gençlerimizin zihinlerini ve ruhlarını diri tutacak bir tarih bilinci kazanmaları bakımından sahne sanatlarının önemine işaret eden Prof. Dr. Polat, “Yeni ustalar yetiştirmek için Usta oyunu gibi eserlere ihtiyacımız var.” dedi. Usta oyunun hem senaryosundan hem de başta Ahmet Yenilmez olmak üzere oyuncu performansından çok etkilendiğini ifade eden Prof. Dr. Polat, sanatçılara ve oyunun sahnelenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 
Bu içerik 73 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi