Bu İçeriği Paylaş
22 Haziran 2018 Cuma

OY KULLANMAK

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Adem Palabıyık, ‘Oy Kullanmak’ konusunu ele alarak analizlerde bulundu


Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi. Adem Palabıyık, ‘Oy Kullanmak’ konusunu ele aldı.

Oy kullanma ile ilgili örneklemeler yaparak değerlendirme yapan Palabıyık, şunları söyledi: “Hz Ömer’in şehit olacağı anda kendisine bir soru sorulur; “Ya Emir-el Müminin, bize bir isim söyleyecek misin? Senden sonra halife kim olacak? Kimi halife seçeceğiz?” Hz Ömer, bu sorulara karşılık tarihe geçecek cevabını verir; “Yaşarken sizin sorumluluğunuzla yaşadım, öldükten sonra da bu sorumluluğa mı devam edeceğim, benim sülalemden bir kurban size yeter”. Hz Ömer, önderlik yapsın diye kendisinden istenen isim sebebiyle, kendisinden hesap sorulacağını ve mezarda, bu isimden dolayı rahat edip edemeyeceğini düşünüyor. Diyorlar ki, oğlun Abdullah’ı önerebilirsin; Hz Ömer bu isteğe karşı şöyle cevap veriyor; “bizim aileden bir kurban size yeter”. Sonra Müslüman liderinin seçimi için şöyle bir proje ortaya koyuyor; “Aşere-i Mübeşşere’den olan altı isim bir komisyon kurdurun. O altı kişinin belirleyeceği isim halife olsun”, diyor. Bu müthiş projenin ardından bir sahabeyi çağırıyor ve ona şöyle bir emir veriyor; “Elli kişilik silahlı bir ekip oluştur, üç gün bekle, eğer üç gün sonra komisyon bir halife seçemediyse, içeri girip hepsini öldürün”. İşte Hz Ömer adaleti; ümmetin lidersiz kalmasına izin veren kim olursa ona ölümü reva görüyor. Çünkü ümmet dağılırsa, İslam’ın zarar göreceğini biliyor ve lidersiz ümmetin, bir arada kalamayacağını biliyor.

“BİZE OY VERİRKEN NEYE DİKKAT ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ BİR KEZ DAHA İŞARET EDİYOR”

İşte Hz Ömer’in oy kullanma biçimi kıymetli okurlar, ne kendi ailesinden birini öneriyor ne de işaret etmesi istenilen isimler ile alakalı bir tercih sunuyor. Resullullah’ın (a.s.), kendisinden razı olduğu isimlerden oluşturulacak bir heyet ile sorunun çözülmesini, eğer çözülmez ise ümmeti lidersiz bıraktıkları için aynı isimlerin cezalandırılması gerektiğini ifade ediyor. Hz Ömer’in, siyasi tercihte izlediği yol, İslam’ın yoludur. Önce ümmet, önce İslam ve önce adalet diyor, Hz Ömer. Bizlere oy kullanmak için önemli ipuçları veriyor. Bugün, oyumu nasıl kullanmalıyım diyen bütün Müslümanlara, önce ümmet sonra birey diyor. Ancak düzgün bir toplumun değerlerinden ortaya çıkan bir bireyin düzgün olabileceğinden bahsediyor fakat her ne olursa olsun, ümmetin muhakkak bir lider ile birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, bu vurguyu ceza ile pekiştiriyor. Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı durumu adeta özetleyen bu olay, bize oy verirken neye dikkat etmemiz gerektiğini bir kez daha işaret ediyor.

“YAPACAĞIMIZ SİYASİ TERCİHİN KİM OLURSA OLSUN MUTLAK SURETLE BİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİR”

Barajın altında kalma, barajın üstünde kalma yahut başka türden söylem biçimleri yerine, ümmetimizi refaha, huzura ve ilerlemeye götürecek bir liderin varlığından bahsediyor Hz Ömer. Ancak böyle bir liderin ümmete, topluma ve dünyaya hizmet edebileceğinin altını çiziyor. Bir diğer önemli nokta ise seçilecek kişilerin, içimizden olması gerektiğine dair yaptığı vurgudur kıymetli okurlarım. Hz Ömer’in, seçilecek olan halifenin Aşere-i Mübeşşere içinden seçilmesi gerektiğine yönelik vurgusu, bizlerin tercih açısından hangi isimlere yöneleceğimize dair ipuçlarını da çok net belli ediyor. Üçüncü önemli nokta ise herkesin yapacağı tercihten dolayı öldükten sonra dahi sorumlu olacağını vurgulamasıdır, Hz Ömer’in. Bizler, eğer adil olanın peşinden gitmezsek, zalimin yapacaklarına da ortak olacağız diyor. İşte bu sebeplerden dolayı yapacağımız siyasi tercihin kim olursa olsun mutlak suretle bizi yakından ilgilendireceğini, hatta ölümden sonra dahi bu tercihin mezarda karşımıza çıkacağını hatırlatıyor.

“İNŞALLAH BİZLERE REFAH VE BİRLİK KAZANDIRACAKTIR”

Müslümanlar, birden fazla seçim sistemi kullanmışlardır; Resullullah (a.s.) isim vermemiş ama Hz Ebubekr’e namaz kıldırtmıştır. Hz Ebubekr, Hz. Ömer’i işaret etmiştir. Hz. Ömer, bir konsey kurulmasını istemiştir. Hz. Osman konsey tarafından seçilmiş ve Hz Ali de kan dökülmesini önlemek için büyük bir sorumluluk almıştır. Bunların dışında yine bir peygamber olan Hz Yusuf (a.s.), kâfir bir devlette maliye bakanlığı yapmıştır ama Hz Yusuf’un hizmeti Hakk’ka ve halka olmuştur. Demek ki önemli olan gerçek, Allah rızasını gözeterek hizmet etmektir. Allah rızası gözetildiği takdirde halkın da rızası gözetilmektedir. Seçim tercihleri ve seçilme biçimleri değişse de, gerçekten Allah’ın rızası gözetilerek yapılacak tercihlerin halkın da huzuruna yönelik olduğu hatırlanarak yapılacak siyasi tercihler, inşallah bizlere refah ve birlik kazandıracaktır. Birçok tarafın ve kişinin, oy’unun rengini belli ettiği şu anlarda, bizler Rabbimize sığınıyor ve ümmetimize, halkımıza, milletimize, ülkemize ve Müslüman âlemine hayr getirecek bir siyasal tercih sürecinin yaşanması için dua ediyoruz. Rabbim kolaylaştırsın, zorlaştırmasın ve hayrlısıyla da tamamına erdirsin. Âmin.”

 
Bu içerik 1545 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA TERÖR OPERASYONU: 5 TUTUKLAMA.. Muş’ta terör örgütü propagandası yapma suçundan yakalanan 17 şahıstan 5’i tutukl..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” ALTAY “AK PARTİ HÜKÜMETİNE VE EMEĞİ.. AK Parti İl Genel Meclis Üyesi ve Hasköy İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği E..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HAFTA SONU DA HİZMET VERECEK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HAFTA SONU DA HİZME.. Muş Valiliği, seçim ve sınav işlemleri için hafta sonu nüfus müdürlüğünde mesai ..
0 yorum GÜNCEL - 22.6.2018
Üye Bilgi