Bu İçeriği Paylaş
29 Mayıs 2018 Salı

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ 2017-2018 MEZUNİYET TÖRENİ

Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Dem


Muş Alparslan Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezuniyet törenlerinin ikincisi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi mezunları için Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı. Törene Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Genel Sekreter Öğr. Gör. Harun Demir, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Abdulla yaptı. Çiçeği burnunda mühendislere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Abdulla, fakültenin gelişiminde payı olan bütün akademik ve idari personele de gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Abdulla’nın ardından sahneye davet edilen Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Zeydin Pala, “Beş yıl önce hazırlık eğitimiyle başlayan ve ardında 4 yıl devam eden eğitim-öğretim sürecimizin şimdilik sonuna geldik. Şimdilik diyoruz çünkü öğrenme; beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir.” dedi. Bilgisayar Mühendisliği gibi teknolojik bir alanda çalışanların sürekli kendilerini yeni teknolojiler ile güncel tutmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Pala, “Şüphesiz geçen süre zarfında; birçok zorlukla karşılaştık. Tüm bunlara rağmen mutluyuz. Çünkü sizleri mezun aşamasına getirmek, azimle, bin bir zorlukla fakat kararlılıkla sizleri okutan aileleriniz ve sizler kadar, bizleri de mutlu etmiştir.” diye konuştu.

“Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz.”

Dr. Öğr. Üyesi Pala sözlerini şöyle sürdürdü: “Beş yıllık süre zarfında elbette çok şeyler öğrendik. Ancak öğrendiklerimizi zamanı ve yeri geldikçe ortaya koymak ve onlardan istifade etmek için, bundan sonra da çalışmalarınızın kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Bu meslek gevşeklik kabul etmez. Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, sürekli gelişen, yenilenen teknolojiler ile bağlantılı olduğundan yeni mezun bilgisayar mühendisinin ‘ben artık mühendis oldum’ düşüncesinden vazgeçip daha yüksek bir tempoyla, aşkla, şevkle ileriye dönük, çalışacağı sektöre yönelik eksiklerini giderip çalışması gerekmektedir. Kodlama bir bilgisayar mühendisi için önemlidir. Bir bilgisayar mühendisinin kafasında iyi derecede güncel bir programlama dili mutlaka olmalıdır. En iyi kodlamayı yapabilmeniz, temel dileğimizdir. Bununla birlikte bilgisayar mühendisliği, kesinlikle kodlamadan daha fazlasıdır. Kodlamadan daha fazlasından murad, kodlama öncesi ve kodlama sonrası aşamalardır.

 “Yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz.”

Kodlama öncesinde; problemin anlaşılması ve algoritmanın kurulması vardır. Bununla beraber algoritması elde edilen problemin hangi veri yapısıyla çözüleceği ve en sonunda hangi programlama dilinin tercih edileceği konusu da kodlama öncesi bilinmesi gereken şeylerdendir. Bunların en iyi şekilde öğrenilmesi, varsa eksikliklerin süratle tamamlanması gerekmektedir. Kodlama sonrasında ise test ve bakım işleri sizi bekliyor olacaktır. Yazılan kodun istenen/beklenen işlevi yerine getirip getirmediği hususu, bu aşamada bir kalite problemi olarak çözülür. Geçmişte her alanda dünyayı ilimle irfanla yöneten şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak, geleceği görmek için geçmişe bakmak hususunu aklımızdan çıkarmadan yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz. Konuşmama son verirken sizleri en derin duygularımla selamlar; gözlerinizin hakikate bir nebze açılacağı bu ilk adımda daha bir şevkle çalışmaya teşvik eder; vatan-millet-memleket için faydalı ve onurlu birer fert olmanızı dilerim.”

Konuşmaların ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere diplomalarının ve hediyelerinin takdim edilmesine geçildi. Fakülte üçüncüsü Veysi Ocak’a diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verdi. Fakülte ikincisi Akın Arslan diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Refik Abdulla’dan alırken, fakülte birincisi Orhan Özkan’a diplomasını ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekimi ile devam eden mezuniyet töreni, Kongre ve Kültür Merkezinin önündeki kep atma seremonisi ile sona erdi.

 

 
Bu içerik 98 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLANDI PKK/KCK OPERASYONU: 8 KİŞİ TUTUKLAN.. Muş’ta, PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda 25 kişi gözaltı..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ CHP HEYETİ, TSO’YU ZİYARET ETTİ.. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş İl Başkanı ve Milletvekili Adayları, Muş Ticar..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR YEKDEŞ: BU SEÇİMDE SİSTEM DEĞİŞİYOR.. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği genel ..
0 yorum GÜNCEL - 20.6.2018
Üye Bilgi